Historia drużyny

Wszystko zaczęło się w kwietniu 1998, kiedy do pałacu młodzieży na zajęcia kółka turystycznego przyszedł druh Roman Rosiński, tam właśnie spotkał przyszłe druhny, którym spodobał się pomysł nowo poznanego człowieka. Przyszły, więc na spotkanie jeden raz i drugi raz…i tak wszystko się zaczęło. Po pewnym czasie zostały zastępem o nazwie „Szarpie Corral”. Początkowo w jego skład wchodziło sześć dziewczyn i dh Roman. Wszyscy świetnie się bawili, rajdy, nowe znajomości, zbiórki. Nadszedł jednak czas zmian. Dziewczyny założyły samodzielny zastęp, którego opiekunem był druh Rafał Śliwiak. Nazwały się „Nenufarami” jednak po jakimś czasie stwierdziły, że żadna z nich nie utożsamia się z nazwą, dlatego zmieniły ją na „Pędzące”. Druhny borykały się z kilkoma problemami jednak wszystko skończyło się z dniem, kiedy Marta Świetlik została mianowana zastępową Próbnego Zastępu Starszoharcerskiego. Po jakimś czasie przestały być próbnym zastępem i otrzymały swój numer, czyli 1. W pewnym momencie w zastępie zostały tylko Marta, Aga i Helena, dziewczyny postanowiły założyć drużynę. W kwietniu 2000 zrobiły nabór w sp25 jednak po wakacjach na zbiorki przychodziło niewiele osób, więc postanowiły spróbować jeszcze raz i w październiku zrobiły nabór w sp1. Powstały dwa zastępy „Błyskawice” i „Komety”. Drużynową była Marta Świetlik, zastępową „Błyskawic” Agnieszka Gołaszewska, a „Komet” Helena Warszakowska. Niestety z drużyny odeszła Helena,  Zastępową „Komet” została Marta Świetlik niedługo potem zastęp zrobił nabór i zmienił nazwę na „Tęcze”. Czas na zbiórkach rajdach i biwakach mijał szybko, młodsze druhenki zdobywały wiedzę i poznawały techniki harcerskie.

W listopadzie 2002 powstał zastęp „Zorze”, a na wigilii drużynową oficjalnie została Agnieszka Gołaszewska. We wrześniu 2003 opiekunem drużyny został druh Mariusz Komar, Aga jak wcześniej Marta wyjechał na studia do Poznania. W październiku powstał nowy zastęp „Iskry”. W grudniu zmieniłyśmy opiekuna, została nim Karolina Biedrzycka. Minął kolejny rok harcerski, w wakacje pojechałyśmy na obóz w Bieszczady. We wrześniu 2004 powstał nowy zastęp „Rayos”, postanowiłyśmy również wrócić do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich i w październiku drużyna rozpoczęła realizację zadań. Na zbiórkach, rajdach i biwakach minął kolejny rok harcerski.

W czerwcu 2005 drużynową została Marta Mączyńska. Od lipca 2005 znów jesteśmy we WDG. Po kolejnych wakacjach wróciłyśmy pełne zapału i chęci do pracy. We wrześniu powstał zastęp „Sawitri”, w między czasie został rozwiązany zastęp „Zorze” zaś „Kosmitki”(wcześniej Tęcze) zmieniły nazwę na „Imperia”, a w grudniu powstał kolejny, piąty, zastęp „Gwiazdy”. Wigilię 2005 spędziłyśmy z 2 OWDH „Szarpie-B.V” im A.K i POGZ „Dudki Elemudki”., na której Adriana Sikora oficjalnie została zastępową  zastępu „Sawitri”.  Marzec był miesiącem, w którym odbył się rajd szczepu , gdzie zastępowa zastępu „Gwiazdy” została Justyna Nurkiewicz, a przyboczną Anet Olszewska. W maju 2006 oficjalnie powstał 21 Olsztyński Grunwaldzki Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Szarpie”, w którego skład weszła 1 OGDH „Pędzące”, 2 OWDH „Szarpie-B.V” oraz 28 OGZ „Dudki Elemudki”. Komendantem szczepu został Jakub Zięty. Podczas Wigilii 2006 drugą przyboczna drużyny została Marta Izdebska (Wigilia szczepu  oczywiście J).  Zimowisko spędziłyśmy nie tylko ze szczepem, ale także z 55 OGDH Poż. „Dżed”.

Minął rok harcerski i w czerwcu 2007 nową drużynową została Aneta Olszewska, a opiekunem Karolina Bąk. Wtedy także nasza drużyna podzieliła się na dwa piony metodyczne: harcerski („Pędzące”) i starszoharcerski (powstała nowa drużyna 8PODH, której druzynową została Marta Mączyńska). Dziewczyny ze starszych zastępów przeszły do nowo powstałej drużyny, a w skład „Pędzących” wchodziły dwa zastępy” „Gwiazdy” i „Sawitri”.  Od tego momentu z Anetą na czele poznawałyśmy smak harcerskiej przygody. Latem pojechałyśmy na Zlot Grunwaldzki (wraz z reszta szczepu), dokąd przyjechali skauci z Francji. Dzięki temu spotkaniu mogłyśmy sprawdzić swoją znajomość j. angielskiego, a także poznac wiele ciekawych, francuskich zabaw. Minęła kolejna Wigilia spędzona w gronie szczepu (na niej 8PODH zamknęła okres próbny, a Marta Mączyńska otrzymała granatowy sznur). Przez kolejne pół roku brałyśmy aktywny udział w pracy szczepu, a także organizowałyśmy w gronie druzyny wiele ciekawych zbiórek , m.in. święto drużyny, czy majówka. W czerwcu 2008 został rozwiązany zastęp „Gwiady” i „Sawitri”, z drużyny odeszła Ada, a przyboczną została Justyna. Wakacje spędziłyśmy również w Grunwaldzie, tym razem pojechałyśmy prawie całą „ekipą”. W między czasie została rozwiązana drużyna starszoharcerska powstała ze starszej sczęści „Pędzących”. W październiku  zrobiłyśmy nabór i pojechałyśmy na rajd szczepu do Waplewa. Wigilię 2008 spędziłyśmy tradycyjnie z z 2 OWDH „Szarpie-B.V” im A.K i POGZ „Dudki Elemudki” oraz nowopowstałą szóstką zuchową- „Zielone Elfy”, na której czele stanęła Adriana Sikora. Podczas tej uroczystości nowymi zastępowymi zostały: Aneta Nurkiewicz (zastęp „Gwiazdy”) i Paulina Kalinowska (zastęp „Tramonto”), drużynową została Justyna Nurkiewicz, a opiekunem Marta Izdebska.

W marcu pojechałyśmy na rajd, na którym Marta  I. została mianowana zastępcą komendanta szczepu- od tej pory będziemy mieć 2 zastępczynie komendanta szczepu (także Marta Mączyńska). (wcześniej komendantem została Karolina Bąk, a potem Marcin Jeleniewski).

W kwietniu 2010r. przybocznymi druzyny zostały mianowane 2 druhny: Aneta Nurkiewicz i Paulina Kalinowska. Wakacje 2010 spędziłyśmy na jubileuszowym Zlocie Grunwaldzkim, wraz z pozostałymi kilku tysiącami harcerzy i rycerzy :).

Następny rok to nowe wyzwania! Powstał zastęp „Wenus” z dh Andżeliką Wiadrowską na czele. Wakacje 2011 spędziłyśmy na obozie szczepu w nadmorskiej miejscowości Jarosławiec.

We wrześniu 2011 dużo zmian. W drużynie są 3 zastępy harcerskie i zastęp zastępowych „Krople”.

Wakacje 2012 spędziłyśmy również w gronie szczepu- na obozie w Ustroniu Lipowiec, w Beskidach, a rok później na Zlocie Grunwaldzkim. Obecnie w drużynie działa zastęp harcerski „Tramonto” (pod wodzą Magdy Izdebskiej 😀 ), „Kasjopea” (gdzie dowodzi Karolina Krajewska :p ) oraz zastęp starszoharcerski „U-V” (gdzie funkcję pełni Magda Klimek). Przybocznymi drużyny zostały Karolina Krajewska i Magda Klimek.

Obóz 2014 spędziłyśmy  wraz ze szczepem nad morzem- w Szklanej Hucie. Rok 2014 był czasem  przygotowania do wielkich zmian w drużynie – we wrześniu 2014 r. powstał zastęp harcerek „Rocio”, a w grudniu nową, 6. drużynową 1 Olsztyńskiej Drużyny Harcerek „Pędzące” im. O. Drahonowskiej została sam. Karolina Krajewska. 🙂

W 2015 roku swoje kroki ku przygodzie skierowałyśmy do Konopisk k. Częstochowy.

Po wakacjach znów okazało się, że rutyna w naszej drużynie nie jest mile widziana. Na zbiórki do naszej harcówki zaczęli przychodzić uwaga… CHŁOPACY.

Tak. Dobrze przeczytaliście. W nasze progi zawitał zastęp męski z dh. Grześkiem na czele. Początkowo chłopacy robili u nas tylko zbiórki zastępu- na zbiórki drużyny chodzili do swojej macierzystej jednostki -2 OWDH Szarpie-BV. Z czasem jednak zaczęli pojawiać się na spotkaniach naszej drużyny.

Na obóz do Siemian pojechali już praktycznie z nami i całym szczepem uczestniczyłyśmy w przygodach rodem z książek Zbigniewa Nienackiego. Obóz z Panem Samochodzikiem, to było coś! Na tym właśnie obozie nasza drużyna oficjalnie została drużyną koedukacyjną i zmieniłyśmy (właściwie to już zmieniliśmy) nazwę na 1 OWDH Szarpie Spectrum.

13584621_1385452484802146_6943278850998877798_o

W trakcie wigilii drużyny dotychczasowa drużynowa Karolina Krajewska przekazała sznur dotychczasowej przybocznej Pauli Leźnickiej, która tym samym została 7 drużynową naszej drużyny.

15591007_1044641032325501_4922080782026307081_o

W trakcie pierwszej zbiórki w nowym, 2017 roku nastąpiły kolejne zmiany na stanowiskach.  Druhna Kasia dostała brązowy sznur zamykając okres próbny zastępu, druhna Natalka również dostała sznur zastępowej, a Galassia zyskała także podzastępową Anię. Drużyna zyskała także nowego przybocznego. Zastępowy Tempesty – dh. Grzesiek otrzymał zielony sznur, stając się tym samym pierwszym męskim przybocznym drużyny.